دستگاه بوجاری حبوبات

توضیحات پروژه

از زمانی که بشر کشت دانه به عنوان غذا را آغاز کرد با نحوه برداشت، آماده سازی برای مصرف و نگهداری آن‌ درگیر بود. از خرمن دستی و بوجار با باد گرفته تا آسیاب سنگی و روش‌های مختلف نگهداری حبوبات، همه در طول زمان پیشرفت کرده و مکانیزه شده‌اند. امروزه مرحله پاک کردن و آماده سازی این محصولات با خرید دستگاه بوجاری حبوبات بسیار ساده‌تر شده است.

بوجار حبوبات به چه معنیست؟

دستگاه بوجار حبوبات وظیفه بوجار کردن دانه‌های کشت شده و خرمن شده را بر عهده دارد. بوجاری به عملی گفته می‌شود که دانه‌های غذایی مانند: گندم، جو، برنج، لوبیا، عدس، ماش و… را پاک کرد، و پوست و اضافات آن را می‌گیرد تا دانه خالص حاصل شود.

در حین بوجار حبوبات، بسیاری از ناخالصی‌های دیگر مثل دانه‌ها و بذرهای هرز، تخم و لارو حشرات، سنگ و شن‌های درشت از محصول جدا می‌شود. پس در جواب به سوال بوجار حبوبات به چه معنیست می‌توان گفت: بوجار به الک کردن و خالص سازی حبوبات گفته می‌شود.

دستگاههای بوجاری اتوماتیک

در زمان قدیم بوجار حبوبات با دست انجام می‌شد، در این روش حبوبات را از ارتفاع مشخصی به پایین می‌ریختند تا باد طبیعی، کار بوجار را انجام دهد و پوست و ناخالصی‌های سبک را جدا کند. ناخالصی‌های دیگر را نیز با دست جدا می‌کردند. اما امروزه به لطف تکنولوژِی و امکانات زیاد، این کار بطور کاملا اتوماتیک و حتی بصورت لیزری و تشخیص دانه‌های ناخالص انجام می‌شود. نوع مکانیکی و اتوماتیک دستگاه بوجاری حبوبات در داخل کشور تولید می‌شود که شرکت نوآوران ماشین یکی از بهترین تولید کنندگان این دستگاه است. برای بوجار با دستگاه بوجاری حبوبات، کافی است محصول را داخل مخزن دستگاه بریزید تا از خروجی آن، محصول باخلوص 85 درصد تحویل بگیرید.

نحوه کار دستگاه بوجاری حبوبات چگونه است؟

دستگاه بوجاری حبوبات در خط حبوبات، بعد از بالابر کاسه‌ای و قبل از دستگاه نقاله دستچین قرار می‌گیرد. این دستگاه بصورت عمودی و افقی کار می‌کند و دارای چهار مرحله برای بوجار حبوبات است.

در مرحله اول، حبوبات توسط بالابر کاسه ای به داخل دستگاه بوجاری ریخته می‌شوند و هنگام سقوط از مخزن بر روی سرند اولیه، توسط فن مخصوص مرحله اول بوجار را می‌گذرانند. در این مرحله تمام ناخالصی‌های سبک، مانند پوست و خش و خاشاک توسط باد فن جدا می‌شوند.

مرحله دوم روی سرند فوقانی انجام می‌شود. این سرند روزنه‌های درشتی دارد که حبوبات و دانه‌های هم اندازه و ریز تر از حبوبات از آن رد می‌شوند. با انجام ویبره و سرند کردن، این دانه‌ها به روی سرند دوم سقوط می‌کنند. و دانه‌های درشت‌تر باقی مانده و از دستگاه خارج می‌شوند.

در مرحله سوم، حبوبات و دانه‌های ریزتر از آن‌ها روی سرند دوم که روزنه‌هایی کوچکتر از اندازه حبوبات دارد، سرند می‌شوند. دانه‌های ریزتر سقوط کرده و حبوبات و  دانه‌های هم اندازه آن‌ها باقی مانده و از دستگاه خارج می‌شوند.

در مرحله آخر نیز کوچکترین دانه‌ها از دستگاه خارج شده و کار اتمام می‌یابد. در واقع، این دستگاه سه خروجی مجزا دارد که دانه‌ها را در سه اندازه مختلف جدا می‌کند. بسته به نوع محصول، یکی از خروجی‌ها محصول مرغوب خواهد بود که به دستگاه نقاره دستچین انتقال می‌یابد تا توسط اوپراتور انسانی بررسی شده و ناخالصی‌های هم اندازه محصول جدا شوند.

بهترین دستگاه بوجاری در بازار کدام است؟

بهترین دستگاه بوجاری در بازار، دستگاهی است که از متریال یا مواد اولیه درجه یک ساخته شود و طول عمر بالایی داشته باشد. علاوه بر این، سرعت و توان بوجار دستگاه نیز بسیار اهمیت دارد. نکته دیگر ساده بودن اپراتوری و کار با دستگاه است. بهتر است دستگاه مورد نظر  تابلو برق و قسمت تنظیمات ویبراتور و فن داشته باشد. ابعاد دستگاه نیز با توجه به کارگاه و خط حبوبات اهمیت دارد. مهندسان شرکت نوآوران ماشین تمامی مواد بالا را در ساخت دستگاه‌های تمام اتوماتیک در نظر می‌گیرند.

مزایای خرید این دستگاه

 • راه حلی اصولی برای بوجار حبوبات با حجم بالا
 • کاملا اتومایز شده با کمترین دخالت نیروی انسانی
 • ابعاد مناسب برای بوجار در کارگاه
 • وزن پایین و قابل جابجایی آسان
 • اپراتوری آسان
 • مجهز به تابلو برق
 • نصب و کاربری آسان
 • هزینه استهلاک، تعمیر و نگهداری پایین
 • قابل سفارش در دو سایز تک فن و دو فن
 • برق مصرفی نسبتا کم

مشخصات فنی دستگاه بوجاری حبوبات نوآوران ماشین :

 • ابعاد : طول ۱۴۰ ، عرض ۱۰۰ ، ارتفاع ۲۵۰ سانتیمتر
 • برق مصرفی : ۱ کیلو وات تک فاز و سه فاز ، ۲۲۰ الی ۳۸۰ ولت
 • وزن دستگاه : ۴۵۰ کیلوگرم
 • توان تولید دستگاه : ۴۰۰ الی ۵۰۰ کیلوگرم در ساعت

نحوه سفارش و خرید دستگاه بوجاری حبوبات

برای سفارش دستگاه بوجاری حبوبات می‎‌توانید با مراجعه به بخش تماس با ما در وب سایت، از روش‌های تعیین شده با مشاوران ما، یا برای سفارش مستقیم دستگاه‌ها می‌توانید با شماره 09120315385 تماس بگیرید.

توجه به پیشینه شرکت و گواهی‌های استاندارد داخلی و جهانی نشان از کیفیت خوب محصولات  است. بهترین راه برای تشخیص کیفیت دستگاه‌ها، بازدید حضوری است که نو آوران ماشین با کمال احترام پذیرای شما عزیزان در کارخانه می‌باشد. اگر به دنبال خرید محصولات دیگر برای تولید حبوبات خود هستید روی لینک خط حبوبات بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید