نوآوران ماشیننوآوران ماشیننوآوران ماشین

 طرز تهیه میوه خشک با روش های مختلف

طرز تهیه میوه خشک با روش‌های مختلف

تهیه میوه خشک یکی از روش‌های محبوب و قدیمی برای نگهداری و مصرف میوه‌ها به مدت طولانی‌تر است. این فرآیند شامل حذف آب موجود در میوه‌ها به وسیله گرما، جریان هوا یا روش‌های دیگر می‌باشد، به طوری که میوه‌ها خشک شده و از فساد جلوگیری شود. میوه خشک نه تنها به دلیل طول عمر بیشتر بلکه به دلیل حفظ بسیاری از مواد مغذی، طعم لذیذ و قابلیت حمل آسان، مورد توجه قرار دارد. در ادامه در مورد طرز تهیه میوه خشک با روش های مختلف اعم از طرز تهیه میوه خشک پفکی، طرز تهیه میوه خشک پاستیلی و … خواهیم پرداخت. همچنین به طرز تهیه میوه خشک در فر و طرز تهیه میوه خشک در سرخ کن بدون روغن می پردازیم.

اهمیت و مزایای میوه خشک

خشک کردن میوه‌ها باعث می‌شود که بتوان آنها را به مدت طولانی‌تر بدون نیاز به یخچال نگهداری کرد.

در فرآیند خشک کردن، بسیاری از ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر موجود در میوه‌ها حفظ می‌شود.

میوه خشک را می‌توان به عنوان میان‌وعده، در تهیه غذاها و دسرها یا حتی در تهیه نوشیدنی‌ها استفاده کرد.

به دلیل حجم و وزن کمتر نسبت به میوه تازه، میوه خشک گزینه مناسبی برای سفر و فعالیت‌های خارج از خانه است.

با خشک کردن میوه‌های اضافی، می‌توان از اسراف جلوگیری کرده و بهره‌وری بیشتری از محصولات کشاورزی داشت.

طرز تهیه میوه خشک با روش‌های مختلف

طرز تهیه میوه خشک با روش‌های مختلف

قبل از انجام خشک کردن احتیاج است یک سری کارها را انجام دهید که شامل شستشو و تمیز کردن میوه ها، اسلایس میوه ها، استفاده از آب‌لیمو برای جلوگیری از قهوه‌ای شدن میوه‌ها (خصوصاً سیب و موز) و چیدن میوه های برش داده شده روی سینی می شود. در ادامه به طرز تهیه میوه خشک با روش های مختلف صحبت خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید
دستگاه خشک ‌کن میوه با سرما (خشک‌کن انجمادی)

خشک کردن در آفتاب

یکی از قدیمی‌ترین و ساده‌ترین روش‌هاست که نیاز به تجهیزات خاصی ندارد. این روش به زمان بیشتری نیاز دارد و بستگی به شرایط آب و هوایی دارد.

برای این روش میوه‌ها را روی یک توری یا سینی در معرض نور مستقیم آفتاب قرار دهید. برای جلوگیری از ورود حشرات، میوه‌ها را با یک پارچه نازک بپوشانید.

طرز تهیه میوه خشک در فر

فر را به دمای ۵۰ تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد (۱۲۰ تا ۱۵۰ درجه فارنهایت) تنظیم کنید و میوه‌ها را به مدت ۶ تا ۱۲ ساعت در فر قرار دهید. درب فر را کمی باز بگذارید تا رطوبت بتواند خارج شود.

هر چند ساعت یک بار میوه‌ها را بررسی کنید و در صورت نیاز آن‌ها را بچرخانید تا به طور یکنواخت خشک شوند.

دستگاه خشک‌کن میوه

دستگاه خشک کن میوه طور خاص برای خشک کردن میوه‌ها طراحی شده‌اند و باعث می‌شوند که میوه‌ها به طور یکنواخت و در زمان کمتری خشک شوند. دمای دستگاه را بر اساس نوع میوه و دستورالعمل دستگاه تنظیم کنید (معمولاً ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد). مدت زمان خشک شدن میوه‌ها بسته به نوع و ضخامت آن‌ها متفاوت است ولی معمولاً بین ۶ تا ۱۲ ساعت طول می‌کشد. هر چند ساعت یک بار میوه‌ها را بررسی کنید و سینی‌ها را بچرخانید تا خشک شدن یکنواخت تضمین شود.

طرز تهیه میوه خشک در سرخ کن بدون روغن

طرز تهیه میوه خشک در سرخ کن بدون روغن یک روش سریع و کم هزینه‌ای است که به شما این امکان را می‌دهد تا میوه‌های خشک با کیفیتی خوب و بدون استفاده از روغن تهیه کنید.

بیشتر بخوانید
بسته بندی خلاقانه ادویه

سینی سرخ کن را با کاغذ روغنی یا سیلیکونی بپوشانید تا از چسبیدن میوه‌ها به سینی جلوگیری کند. میوه‌ها را به صورت یکنواخت روی سینی سرخ کن بچینید. فضای بین میوه‌ها را حفظ کنید تا هوا به راحتی بتواند از همه جا عبور کند و میوه‌ها به طور یکنواخت خشک شوند.

سرخ کن را به دمای مناسب برای خشک کردن میوه‌ها (معمولاً حدود ۵۰-۶۰ درجه سانتی‌گراد یا حدود ۱۲۰-۱۴۰ درجه فارنهایت) تنظیم کنید. میوه‌ها را در سرخ کن به مدت حدود ۲-۴ ساعت بگذارید، تا به طور کامل خشک شوند. زمان خشک کردن به نوع و ضخامت میوه‌ها بستگی دارد. بهتر است در طول این زمان میوه‌ها را چندین بار بچرخانید تا خشک شدن یکنواخت‌تر شود.

نکات مهم

میوه‌ها زمانی آماده هستند که به راحتی خم نشده و شکسته نشوند. باید کمی انعطاف‌پذیر باشند.

اجازه دهید میوه‌ها به دمای اتاق برسند.

میوه‌های خشک شده را در ظروف دربسته، کیسه‌های زیپ‌دار یا شیشه‌های مخصوص نگهداری کنید. این ظروف را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

برای خشک شدن یکنواخت، تلاش کنید برش‌ها یکسان باشند.

پیش‌تیمار با آب‌لیمو برای میوه‌هایی که سریع قهوه‌ای می‌شوند مناسب است، اما ضروری نیست.

زمان و دمای خشک کردن می‌تواند بسته به نوع میوه و ضخامت برش‌ها متفاوت باشد، بنابراین همیشه میوه‌ها را به طور دوره‌ای بررسی کنید.

طرز تهیه میوه خشک پفکی

تهیه میوه خشک پفکی یک روش خوشمزه و متفاوت برای لذت بردن از میوه‌های خشک است که در زیر به تفصیل آمده است. این نوع میوه خشک باعث ایجاد یک تجربه خوشمزه و راحت برای تنقلات می‌شود، که می‌تواند برای مصرف شخصی یا حتی به عنوان هدیه بسیار جذاب باشد.

بیشتر بخوانید
خواص میوه خشک برای کودکان و زنان باردار چیست؟

میوه‌ها را به قطعات نسبتاً نازک برش دهید. معمولاً ضخامت حدود ۳ تا ۵ میلی‌متر مناسب است. می‌توانید از سیب، موز، هلو یا هر میوه دیگری که دوست دارید استفاده کنید. سینی فر را با کاغذ روغنی یا سیلیکونی پوشانید تا از چسبیدن میوه‌ها به سینی جلوگیری شود.

قطعات میوه‌ها را به صورت یکنواخت، به فاصله مناسب از هم روی سینی فر بچینید.

فر را به دمای حدوداً ۹۰-۱۰۰ درجه سانتی‌گراد (۲۰۰-۲۲۰ درجه فارنهایت) گرم کنید.

میوه‌ها را در فر به مدت حدود ۱ تا ۲ ساعت بپزید. می‌توانید هر چند دقیقه یک بار میوه‌ها را بچرخانید تا به طور یکنواخت خشک شوند.

بعد از اینکه میوه‌ها به طور کامل خشک شدند، آن‌ها را از فر بیرون بیاورید و به یک کاسه مناسب منتقل کنید.

پودر پفک را به اندازه لازم در یک کاسه دیگر بریزید. قطعات میوه‌ها را به دستگاه پفک بریزید و به طور همزمان آن‌ها را در پودر پفک ورق بزنید تا همه سطح میوه پوشیده شود تا میوه‌های خشک پفکی شما آماده شود.

طرز تهیه میوه خشک پاستیلی

طرز تهیه میوه خشک پاستیلی

برای تهیه میوه خشک پاستیلی، شما نیاز به میوه‌های تازه، ژله و مواد شیرین‌کننده دارید. این نوع میوه خشک باعث می‌شود که میوه‌های خشک به شکلی مانند پاستیل با طعم شیرین و طعم بسیار لذیذ ساخته شود.

میوه‌ها را با دقت شسته و خشک کنید و همانند قسمت طرز تهیه میوه خشک پفکی میوه‌ها را به برش‌های نازک و یکنواخت برش دهید. میوه‌ها را به صورت یکنواخت روی سینی خشک‌کن یا سینی فر بچینید. فر را به دمای پایین تر (حدود ۵۰-۶۰ درجه سانتی‌گراد یا حدود ۱۲۰-۱۴۰ درجه فارنهایت) تنظیم کنید.

بیشتر بخوانید
بسته بندی ادویه با دستگاه های مختلف

میوه‌ها را به مدت حدود ۶-۸ ساعت در فر قرار دهید تا به طور کامل خشک شوند. همچنین می‌توانید از دستگاه خشک‌کن میوه نیز استفاده کنید که زمان خشک شدن را کوتاه‌تر می‌کند.

در یک قابلمه کوچک، ژله را با آب به ترکیباتی که روی بسته ژله نوشته شده است، طبق دستورالعمل تهیه کنید. معمولاً باید ژله را به مدت ۲ دقیقه از آن دما روی حرارت ضعیف حل کنید. میوه‌ها خشک شده را به ژله حل شده اضافه کنید. برای افزودن طعم شیرین، می‌توانید شکر یا شیره عسل به ژله اضافه کنید. مواد را خوب مخلوط کنید تا همه‌ی میوه‌ها به طور یکنواخت با ژله پوشیده شوند.

یک سینی فر را با کاغذ روغنی یا سیلیکونی بپوشانید. مخلوط میوه و ژله را به صورت یک لایه نازک روی سینی پخش کنید. ارتفاع لایه بستگی به ترجیحات شما دارد، اما معمولاً به ارتفاع ۱-۲ سانتی‌متر خوب است. سینی را در یخچال یا در محیط خشکی قرار دهید و به مدت حدود ۲۴-۴۸ ساعت خشک کنید تا پاستیل‌ها به طور کامل سفت شوند و آماده مصرف باشند.

پس از خشک شدن کامل، پاستیل‌ها را با استفاده از چاقوی تیز به قطعات مناسب برش دهید.

جمع بندی طرز تهیه میوه خشک با روش های مختلف خانگی

طرز تهیه میوه خشک یک فرآیند ساده و لذیذ است که می‌توانید به راحتی در خانه انجام دهید. انتخاب میوه‌های تازه و بهترین کیفیت بسیار مهم است. میوه‌هایی مانند سیب، انگور، توت فرنگی، هلو، آلو، موز و … مناسب برای خشک کردن هستند. برای جذب مشتری انواع میوه خشک پاستیلی و پفکی در بازار وجود دارند که به راحتی با مطالعه قسمت طرز تهیه میوه خشک پاستیلی و طرز تهیه میوه خشک پفکی در حجم زیاد یا کم این محصولات را تولید کنید.

بیشتر بخوانید
درآمد کارگاه بسته بندی میوه خشک در منزل چقدر است؟

طرز تهیه میوه خشک در فر و همچنین طرز تهیه میوه خشک در سرخ کن بدون روغن بسیار راحت است و ابتدا باید میوه‌ها را به دقت شسته و خشک کنید. سپس آن‌ها را به برش‌های مناسب ببرید. طرز تهیه میوه خشک اینگونه است که میوه‌ها را به صورت یکنواخت روی سینی فر بچینید که با کاغذ روغنی یا سیلیکونی پوشیده شده است. فر را به دمای پایین (حدود ۵۰-۶۰ درجه سانتی‌گراد) تنظیم کرده و میوه‌ها را به مدت چند ساعت تا چند روز قرار داده تا به طور کامل خشک شوند.

پیام بگذارید

0

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

اکنون تماس بگیرید